Dlaczego warto wybrać drewnianą podłogę do salonu?

Chyba najsolidniejszym materiałem na podłogę w salonie jest drewno. Jeszcze kiedyś w większości mieszkań czy domów dominowały drewniane podłogi. Od jakiegoś czasu zastępuje się je zdecydowanie tańszymi panelami podłogowymi. Teoretycznie kosztują one o wiele mniej. W praktyce jednak wytrzymalsze jest drewno, dlatego warto zainwestować w drewnianą podłogę choćby tylko w salonie.

Źródło: www.bonito.in

Źródło: www.bonito.in

Przede wszystkim podłoga drewniana jest naturalna. Jest zatem antyalergiczna i antystatyczna. Komfort używania takiej podłogi jest znacznie wyższy niż innych rodzajów. Co więcej, podłogę drewnianą możemy po kilku latach odnowić, aby odzyskała swój dawny blask. Proces cyklinowania pozwala na odświeżenie i naprawieni różnych uszkodzeń i mankamentów. Ponadto, nie ma co ukrywać, drewniane deski na podłodze wyglądają o wiele lepiej niż nawet drogie panele z laminatu. Trudno jest przebić urok naturalnego drewna.

Źródło: www.tradeadvisor.com

Źródło: www.tradeadvisor.com

Obecnie mamy trzy opcje do wyboru, jeżeli chcemy mieć drewnianą podłogę. Przede wszystkim możemy postawić na litą deskę. To rozwiązanie najbardziej naturalne i chyba jakościowo również najlepsze. Jakie drewno wybrać do salonu? Najczęściej to twarde drzewa liściaste jak dąb czy jesion. Te rodzime gatunki są bardzo twarde i wytrzymałe, dlatego będą świetnie się spisywały w salonie, który jest zwykle dość często używane. Ostatnio bardzo popularne jest również drewno egzotyczne. Takie gatunki jak merbau są dużo twardsze i odporniejsze na uszkodzenia niż dąb. Na niekorzyść gatunków egzotycznych wpływa jednak jak na razie dość wysoka cena.

Ponieważ lita deska jest również dość droga, można zdecydować się na deski warstwowe. Obecnie na rynku mamy do wyboru deski dwuwarstwowe i trójwarstwowe. Te pierwsze są znacznie rzadziej wybierane. Ogólnie deski warstwowe również składają się z naturalnego drewna. Na warstwie wierzchniej stosuje się gatunki szlachetne, czyli wspomniany dąb czy nawet merbau lub teak. Natomiast dwie warstwy na spodzie wykonane są zwykły z tańszych gatunków drzew iglastych.

Podłoga drewniana będzie idealna nie tylko do salonu, ale do wszystkich często używanych pomieszczeń. Twarde solidne drzewo nie zniszczy się tak szybko, jak zwykłe panele. Nawet jeśli po długich latach ulegnie uszkodzeniom, możemy poddać naszą podłogę cyklinowaniu, dzięki czemu na nowo będziemy mogli cieszyć się jej niezwykłym urokiem.